FORUM FOTOGRAFII SI APARATE FOTO
aici puteti discuta despre aparate foto si fotografii
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
FORUM FOTOGRAFII SI APARATE FOTO | Inregistrare | Login
POZE FORUM FOTOGRAFII SI APARATE FOTO
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: swiss_virginia
 | Femeie 25 ani Cluj cauta Barbat 27 - 54 ani |
|
|
fotograf cu succes
Membru nou
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 1
|
|
salut ma cheama constantin,sunt din mangalia de ceva timp am inceput sa filmez si sa fac poze,am cam un an si ceva de cand ma invart prin mediul acesta.
Tot atunci mi-am cumparat primul slr un sony h9,si acum vreau sa imi cumpar un dslr,bugetul alocat pana in 2000 de lei,eventual cu obiectivul din kit ,si peste ceva timp sa adug un update sa cumpar alt obiectiv.
dilema mea cea mai mare este faptul ca vreau cumva cu bani putini sa ies pe piata cu ceva sa pot da cumva clasa la cei trei prieteni ai mei care au unul dintre ei dslr nikon d 700, altul canon eos 450 si altul nikon D90.
Ma intereseaza un aparat bun si eventual cu wide ,la bugetul alocat.
Astept pareri si recomandari.
Va multumesc anticipat si va doresc mult succes.
|
|
| pus acum 16 ani |
|
|
lufoto
Membru nou
Din: Cluj
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 42
|
|
D700 iti va depasi cu mult bugetul, D90 e depasit de evenimente (desi multi ma vor contrazice si vor sustine ca l-ar prefera chiar in locul lui D4).. eu as merge din ce vrei tu pe un Canon 500D sau 550D daca iti permiti diferenta de pret; sau daca vrei Nikon, eu am un D3100 de care sunt foarte multumit, am tras si peste 800 cadre intr-o zi fara probleme 
D3100 iti vine cel mai bine in buget, iar obiectivul kit e decent pana te inveti... apoi vei dori tot mai multe si mai bune 
_______________________________________ Mai multe despre mine pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/ si http://Facebook.com/LuFotoCj .
|
|
| pus acum 13 ani |
|
|
cotreata
Membru nou
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 4
|
|
Salut , am vazut care sunt doleantele tale si cum a spus si "lufoto" , in bugetul tau cel mai bine se incadreaza acel d3100 care este foarte recomandat. Poti insa opta si pentru d3000 insa singura lui problema este ca nu filmeaza dar pretul lui este putin mai jos decat d3100.
O zi buna.
|
|
| pus acum 13 ani |
|
|
lufoto
Membru nou
Din: Cluj
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 42
|
|
Nici D3000 nu-i rau deloc, chiar am fost surprins cand am incercat unul (dupa ce-mi luasem deja D3100) sa constat cat de asemanatoare sunt.. daca nu te intereseaza rezolutia si doresti o solutie mai de buget, nu-i de lepadat. Dar totusi 10 MPx in 2012... eu as merge totusi pe D3100, daca nu de altceva din ratiuni de actualitate: D3000 e un model end-of-life, ce foloseste bateria En-El9a, care nu s-a mai folosit decat pe D5000, disparut de ceva vreme de pe piata. In schimb, D3100 merge cu En-El14, aceeasi ca pe D5100 si nou-lansatul D3200, deci vei gasi baterii noi mai mult timp de-acum incolo (una in aparat si una de rezerva e un minim obligatoriu, daca vrei sa faci mai mult decat fotografii de placere).
_______________________________________ Mai multe despre mine pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/ si http://Facebook.com/LuFotoCj .
|
|
| pus acum 13 ani |
|